Petehovac (Delnička planinarska obilaznica)

nedjelja 16.04.2023.

Trajanje: oko 6-7 sati hoda

Okupljanje svih sudionika planinarskog izleta na parkiralištu trgovačkog centra, Super Konzum, ulica Podštore 1, Delnice, gdje započinje planinarska tura.

Petehovac je brdo koje se uzdiže jugoistočno od grada Delnica s nekoliko vrhova preko 1000 m.

Na tom području je nekada obitavao veliki broj Peteha, delničko ime za tetrijeba. S vremenom su tetrijebi nestali, ali je ime vrha ostalo.

Planinarska ruta je zamišljena:

Ishodišna točka - Lokanova voda - jama Grijalica - izvor Jezerka - Mali Petehovac - Pavlokove šute - Črmažov vrh - Lovačka kuća Polane - Štimčev vrh - Jagodina stijena - "Planinski centar", smještajno-ugostiteljski objekt - povratak do ishodišta.

Ukupna dužina staze oko 20 km.

Jama grijalica (892 m n/v )

Jama Grijalica se nalazi uz samu stazu. Na bukvi uz ograđenu jamu postavljena je ploča s oznakom imena, nadmorske visine (892 m n/v ) i dubine jame (28 m). Zimi iz jame izlazi vodena para – topli zrak, po čemu je i dobila ime Grijalica. Zimi oko jame snijeg je otopljen.

Mali Petehovac (1105 m n/v)

Vrh je obilježen kamenom hrpom, metalnim tuljcem s upisnom knjigom i žigom. Vrh je šumovit i nema nikakvog vidika. Na vrhu se nalazi drveni stol sa dvije klupe.

Črmažov vrh (1104 m n/v)

Vrh je obilježen je manjom hrpom kamenja, pored koje se nalazi metalni stol sa klupom, sa metalnom kutijom u kojoj se nalazi upisna knjiga i žigom. Črmažov vrh dobio je ime po divljem luku (srijemuš ili črmaž) koji ima veći broj staništa na ovom vrhu. S Črmažovog vrha pruža se lijep pogled prema mrkopaljskom i delničkom kraju.

Jagodina stijena (970 m n/v)

Lokalitet Jagodina stijena nalazi se u blizini (500 m od planinskog centra Petehovca). O Jagodinoj stijeni postoji pisana legenda iz 1934 g. djelo Milivoja Magdića - poznatog hrvatskog novinara i publicista koji je politički, društveno i spisateljski djelovao u prvoj polovini 20. stoljeća. Djelo govori o nesretnoj ljubavi mlade djevojke koja si oduzima život 1919, skakanjem sa strme litice koja po njoj dobiva ime.

Štimčev vrh (1024 m n/v)

Nedaleko ispod vrha nalazi se vidikovac s kojeg se pruža veličanstven pogled na Delnice, Risnjak, Drgomalj, slovenski Snežnik, a u daljini i na slovenske Alpe.

Spustom od „Planinskog centra“, po skijalištu podno žičare/vučnica, prolazimo kroz šumski prosjek – nekadašnje skijaške staze koja vodi do podnožja padine, do vidljivih ostataka donje postaje nekadašnje žičare.

Povratak: u večernjim satima
Cijena: 7 € (vozaču)
Prijave: na e-mail ili u tajništvu Društva do 11.04.2023.

Oprema: Standardna planinarska oprema prilagođena promjenjivim vremenskim uvjetima, zaštita od kiše.
Napomena: Kod prijave napomenite uzimate li auto, zbog organizacije prijevoza. Hrana i piće iz ruksaka. Planinarska ruta je dio Delničke planinarske obilaznice. Zbog mogućnosti nabave Dnevnika kod prijave u tajništvu naglasiti zainteresiranost za Dnevnik. Cijena dnevnika je 5,30 €.

Vodiči: Tonček Kezele (+385 91 112 05 25)
Petehovac (Delnička planinarska obilaznica)