Mala planinarska škola

Prave učiteljice.
Uvijek paze i
Mrave ne gaze.

Tjedan dana brzo će proći
I naši roditelji tada će doći.
Nama će biti jako žao
Jer morat ćemo reći ciao.

Stihovi: polaznici Male planinarske škole u Tršću

*LETAK

*OBAVIJEST O SASTANKU I UPLATAMA

U Planinarskom društvu "Kamenjak" od 2010. godine je započela s radom Mala planinarska škola.

Primarni je cilj Male škole planinarstva zainteresirati djecu za boravak u planinama i uživanje u prirodi.

Tijekom planiranih izleta i sedmodnevnog održavanja škole kroz aktivan se odmor i igru uči o planinama, planinarskim stazama, markacijama, zaštiti prirode, meteorologiji, uspješnoj komunikaciji i primjerenom ponašanju u grupi, funkcioniranju kolektiva itd.

U programu Male škole su sljedeće aktivnosti:

• organizacija i vođenje izleta u svakom polugodištu na području Primorsko-goranske županije, u sklopu redovnih izleta PD "Kamenjak"
  • vođenje planinarskih izleta za pojedine osnovne i srednje škole prema posebnom dogovoru
  • organizacija jednodnevnog ili višednevnog boravka škole u Tršću prema Pravilniku o maloj planinarskoj školi u HPS-u, gdje PD Kamenjak ima svoju planinarsku kuću, uz mogućnost planinarskog vođenja okolicom (Sokolske stijene, vrh Rudnik, izvor Čabranke, Kraljev vrh, izvor Kupe...)
  • teorijska obuka mladih planinara na internetskim stranicama našeg društva
  • kreativne radionice
  • suradnja s GKR

Obavijesti o Maloj školi planinarstva (od 26.6. do 02.7.2016.)

*obavještavaju se svi prijavljeni za Malu školu planinarstva da uplate dio iznosa do 7.6.2016. godine, a ostatak iznosa do 15.6.2016. godine kako bi osigurali svoje mjesto u školi

*uplate obaviti u tajništvu utorkom i petkom (19-21 h) ili na žiro račun

Erste & Steiermärkische bank d.d.

IBAN: HR1524020061100075497

*prvi sastanak u vezi Male škole planinarstva održat će se u srijedu 08.6.2016. u 18 h u PD Kamenjak, Korzo 40, 51000 Rijeka (sastanku mogu prisustvovati djeca i roditelji)

*najava izleta:

- Festival sporstke rekreacije PGŽ na Platku 04.6.2016. (više na našim stranicama/ izleti)

Za sve daljnje informacije možete se obratiti:

Mateja Matijašec, 099/764-2502, e-mail: mmatijasec12@gmail.com

Iva Kovačević, 091/516-5703, e-mail: ivakovacevic93@gmail.com

e-mail Male planinarske škole: pdkamenjak.skolica@gmail.com

Dani hrvatskih planinara 29.-30.5.2010.

Na Dan hrvatskih planinara PD "Kamenjak" - Rijeka je 29.5.2010. pratilo učenike OŠ "Hreljin" prema pl. kući na Hahlićima (1097 m) u riječkom zaleđu (Grobnik).
Učenici su obišli uz dom na Hahliću i Suhi vrh (1280 m), a neki i Fratar (1353 m), te Dnić (1190 m).
Krenulo se stazom "pod Čeku" i vratili se "pod Planinu".
Izlet je protekao u redu iako je na Hahliću dva sata lijevala kiša uz grmljavinu.

Hahlići su dobili ime po lokvama (2-3 minute južno od pl. doma). U narječju Grobinštine to zapravo znači kalići (deminutiv od kal, lokva). Na tom se mjestu nalazi izvor ispod kojeg su prije oko tri stoljeća pastiri obzidali tri bunara, jedan iznad drugoga, tako da su se mogli prelijevati. Danas se od bunara raspoznaju samo tragovi u kojima su se zadržale lokve (jezerca).

O pl. domu na Hahlićima:
Prvu je kuću sagradila 1926. podružnica HPD-a "Velebit" sa Sušaka. Za vrijeme Drugoga svjetskog rata objekt je uništen. PD "Kamenjak" iz Rijeke sagradio je 1968. na starim temeljima današnji objekt. Koristeći se novim zakonskim mogućnostima, općina Jelenje je kuću predala na upravljanje PD-u "Obruč" iz Jelenja. (dr. Željko Poljak, "Hrvatske planine").