ŽENE U PLANINI (Glagoljanje uz more)

nedjelja 06.03.2016.

Mjesto polaska: Jelačićev trg

Težina: lagana staza
Trajanje: oko 5 sati hoda

Okupljanje u Gabonjinu – do 9,30 h.

Piće dobrodošlice i pozdravni govor.

Gabonjin je mjesto u unutrašnjosti otoka Krka. Prvi pisani zapis potječe iz 1376. godine No kako je Gabonja starohrvatsko vlastito ime,  smatra se da je mjesto mnogo starije.

Dionica 1. Gabonjin - Rasopasno
- 1 h 15' -

Od Gabonjina ćemo se Putom glagoljaša popeti do Crkve sv. Petra na istoimenom brdu odakle se pogled širi od Grobničkih Alpa na sjeveru preko Snježnika i Risnjaka na obronke Male Kapele na istoku, Velebita na jugoistoku, Lošinja na jugu.

Slijedi put do Rasopasnog, mjesta koje je ime dobilo po rosopasu, visokoj travi koju u Dobrinju zovu i sv. Ivana rožice. Rasopasno se prvi put spominje  1471. godine.

U Rasopasnom ćemo se zadržati u Parku Glagoljaša i upoznati se s nekim osnovnim značajkama glagoljice.

Dionica 2. Rasopasno - Kijac
- 2 h -

Nakon kojih stotinjak metara asfalta staza nas vodi kroz šumu prema Sršićima, ruševinama napuštenog naselja do rasadnika Miholjice na glavnoj krčkoj magistrali, pored kojeg silazimo prema Kijcu – naselju sagrađenom za radnike blagopočivajuće DINE petrokemije iz Omišlja.

Dionica 3. Kijac – Malinska
- 2 h -

Od Kijca do Malinske uz more vodi Rajski put o kojemu ime sve govori. Pogled s jedne strane na Učku, Rijeku, na Porat i Glavotok s druge. Nakon 1,15 h stižemo do Ribarskog sela, prvog objekta nekadašnjeg turističkog dragulja -  Haludova. Zadnji objekt je ruševina nekadašnjeg noćnog kluba.

Oko 15.30 dolazimo do Malinske gdje nas u ugostiteljskom objektu čeka ručak po povoljnim cijenama.

Prijevoz: autobus
Povratak: oko 19 sati (ako se ne dogovori drugačije)
Cijena: prijevoz 60 kn
Prijave: na e-mail ili u tajništvu Društva do 01.03.2016.

Oprema: osnovna planinarska oprema

Vodiči: Mario Polla, Žarko Fištrek