VIŠA PLANINARSKA ŠKOLA 2023.

Objavljeno 14. studenog 2022.

POZIV ZA UPIS U VIŠU PLANINARSKU ŠKOLU PD KAMENJAK, RIJEKA

Pozivamo sve zainteresirane planinare koji zadovoljavaju uvjete za upis u Višu planinarsku školu u organizaciji Planinarskog društva Kamenjak.
Škola se održava prema programu Više planinarske škole Hrvatskog planinarskog saveza.

Cilj škole:
Viša planinarska škola polaznicima omogućuje proširenje i nadogradnju osnovnih planinarskih znanja i vještina te stjecanje dodatnih planinarskih znanja i vještina o zimskom planinarenju, kretanju po osiguranim planinarskim putovima i o planinarenju u visokom gorju.
Škola je namijenjena planinarima koji već vladaju osnovnim znanjima i vještinama nužnima za sigurno kretanje i boravak u planinama te žele svoje vještine i znanja nadograditi dodatnim znanjima i vještinama o zimskom planinarenju, kretanju po osiguranim planinarskim putovima i o planinarenju u visokom gorju. Škola obuhvaća informiranje polaznika o mjerama sigurnosti pri sudjelovanju na zahtjevnijim planinarskim izletima, turama i pohodima u planinama.

Voditelj škole: Davor Miketa

Instruktori: Davor Miketa, Boris Kurilić, Mirta Grandić, Marko Perković, Robert Bilandžija, Zdravko Scheibl, Toni Spahija i ostali stručni suradnici.

Vrijeme trajanja škole: od sredine siječnja 2023. godine do kraja kolovoza 2023. godine (termini su podložni promjenama sukladno vremenskim uvjetima na terenu).

Uvjeti za upis:
• članstvo u planinarskoj udruzi članici HPS-a, dokazuje se članskom iskaznicom s markicom za tekuću godinu
• završena opća planinarska školu HPS-a (preslika diplome opće planinarske škole)
• iskustvo stečeno sudjelovanjem na organiziranim planinarskim izletima i turama
• poznavanje osnovnih planinarskih znanja i vještina
• navršena 21 godina života
• plaćena školarina organizatoru škole
• posjedovanje obavezne planinarske i tehničke opreme (vidi popis dolje)
• pozitivna ocjena voditelja škole nakon obavljenog inicijalnog razgovora
• osnovna liječnička potvrda

Broj polaznika: maksimalno 12 (prednost pri upisu imaju članovi PD Kamenjak)

Plan škole: Škola se sastoji od teoretskog i praktičnog dijela nastave.
1. Teoretski dio nastave obuhvaća 10 predavanja.
2. Praktični dio nastave obuhvaća 10 tura koje će se provoditi na odgovarajućim planinskim terenima putem vježbi i zadataka organiziranih u tri nastavne cjeline:
• višednevne ture s noćenjem u planini
• ture po snježnom terenu
• ture po zahtjevnom osiguranom planinarskom putu
• visokogorske ture
• ledenjačke ture

Završni ispit: Ispit se sastoji od pisanoga dijela kroz koji se provjerava teoretski dio znanja i praktičnog dijela kroz koji se provjeravaju tehnike koje su naučene u školi.

Uspješnim polaganjem ispita član stječe uvjerenje o položenom ispitu, odnosno diplomu Hrvatskog Planinarskog Saveza.

Cijena škole: 1.500,00 kuna (200 €) plativo u dvije rate.
Polaznici sami snose troškove vezane za provedbu programa škole (putovanja na ture, smještaja i sl).

Postupak prijave i upisa:
• prijava od 21.11.2022. do popunjenja putem e-prijavnice u koju je potrebno navesti sve tražene podatke
• svaki kandidat obavlja razgovor s voditeljem škole u prostorijama društva prema rasporedu koji će dobiti putem e-mail-a.

DODATAK:

Obavezna osobna tehnička oprema:

- Kaciga
- Dereze (automatske ili poluautomatske)
- Cepin sa zaštitama špiceva
- Penjački pojas
- Osiguravajući komplet – tzv. Y
- Karabiner matičari s širokim vratima – 4 kom
- Zamka (uže) dužine 2 m, promjer 4-5 mm – 2 kom
- Zamka (uže) dužine 6-7 m, promjer 7-8 mm – 2 kom
- Gurtne dužine 60-80 cm – 2 kom
- Gurtna dužine 120cm - 1 kom
- Reverso
- Planinarski štapovi sa zimskim krpljicama

Preporučena oprema:

- krplje
- snježna lopata
- lavinska sonda
- lavinski primopredajnik

Obavezna osobna oprema:

- ruksak > 40-45 l
- navlaka za ruksak, protiv kiše
- Rukavice za ferate
- Tanke Power strech podrukavice
- Lagana kapa ili ,,buff”
- Čarape za ljeto – 2 para
- Vjetronepropusna jakna s membranom
- Kabanica
- Topli flis ili softshell
- Brzosušeće majice (kratki i dugi rukav)
- Donje rublje, brzosušeće,
- Planinarske hlače
- Ljetne gojzerice za visoke ture
- Gamaše
- Naočale visokogorske, zaštitni UV faktor 3, min 2
- Zaštitna krema sunce, visoki faktor sunblock
- Boce za vodu ili mijeh od 2-3 lit vode
- Prva pomoć (astro folija, elastični zavoj, tablete protiv bolova, flasteri, Ibuprofen,
Rehidromix, analgetici, antipiretici)
- Astro folija
- Zviždaljka
- Naglavna svjetiljka, čeona lampa s punim baterijama
- Rezervne baterije
- Upaljač ili šibice
- Svijeća ili dušica
- PE vrećica (velika-za smeće i par manjih)
- Kompas
- Nožić
- Papuče za dom
- Pamučna vreća za spavanje
- Pribor za osobnu higijenu

VIŠA PLANINARSKA ŠKOLA 2023.