Zora na Učki 2021.

Mjesto polaska: Delta

Težina: lagana staza
Trajanje: oko 4 sata

Molimo sve članove koji imaju auto da u njemu dođu na Deltu, spremni za vožnju i da to jave u prijavi za ovaj izlet.

Polazak sa Poklona je oko 2 ujutro. Laganim noćnim hodom odlazimo na Vojak, najviši vrh Učke (1396 m). Ušuškani u toplu odjeću čekamo izlazak Sunca.

POSEBNA ATRAKCIJA:

Članovi Akademskog astronomskog društva Rijeka donijet će astronomsku opremu (teleskope) kojom ćemo promatrati neke od najzanimljivijih nebeskih objekata u tom trenutku vidljivih sa Učke (Jupiter, Saturn, Andromedina galaksija, Mjesec,...). Bit će i kratko predavanje o orijentaciji u prirodi na noćnom nebu te će se  skrenuti pozornost na svjetlosno onečišćenje. Astronomi su prvi opazili sve slabije vidljivo noćno nebo, ali u moderno vrijeme i ekološki problem koji sve više predstavlja opasnost za cijeli ekosustav. Pri izlasku, Sunce će se moći neometano promatrati posebnim teleskopom za Sunce s ugrađenim H-alfa filterom.

Pohod "Zora na Učki" tradicionalno organiziramo u spomen na Avelina Ćepulića koji je s prijateljima izveo prvi noćni uspon na Učku 4.7.1852. te ga opisao u časopisu "Neven" 13.7.1852. godine.

Povratak: tijekom jutra
Cijena: 20 kn, plaća se vozaču u autu
Prijave: na e-mail ili u tajništvu Društva do 29.06.2021.

Oprema: Čeona lampa, topla odjeća, hrana i piće iz ruksaka.
Napomena: Molimo sve članove koji imaju auto da u njemu dođu na Deltu i da to napišu u prijavi za ovaj izlet.

Vodiči: Darko Tadej, 091 766 4615