Kontraband (Kožljak)

nedjelja 07.11.2021.

Trajanje: oko 5-6 sati hoda

Molimo sve članove koji imaju auto da u njemu dođu na Deltu spremni za vožnju i da to jave u prijavi za izlet.

Nakon ukrcaja na Delti krećemo automobilima obalnom cestom prema Vozilićima. U zaseoku Zagrad ostavljamo aute pored crkvice sv. Križa. Odavde kreće Kontraband staza br. 3. Blagi uspon vodi šumskim putem do kaštela Kožljak, smještenog na strmoj litici na 185 m nadmorske visine čiji ostaci stoje kao danonoćni čuvari Čepić polja. Staza prolazi kroz sam kaštel, a put se nastavlja strmim usponom kroz šumu. Pred vrh staza vodi kroz travu, aromatično i jestivo bilje (majčinu dušicu, kadulju i sl.). Osim ugodnoga mirisa, na stazi do prijevoja Prodol pažnju posjetitelju plijeni i pogled na plodno Čepićko polje. Od prijevoja Prodol do vrha Ozrinj (735m) pratim IPP.

Slijedi zahtjevniji spust po nemarkiranoj stazi prema zapuštenoj pruzi Lupoglav – Štalije, čiji je jedan dio zbog propadanja i ulijeganja tračnica nazvan 'pijanom prugom'. Povratak do zaseoka Zagrad.

Po završetku službenog dijela izleta, autima odlazimo do obližnjeg sela Šušnjevica gdje se nalazi novootvoreni Eko-muzej Vlaški puti koji prezentira povijest i tradicijsku kulturu Šušnjevice i njene okolice s naglaskom na vlaški (tzv. istrorumunjski) jezik te puteve kontrabandijera. Ulaznica u muzej iznosi 20 kn i plaća se direktno u muzeju.

Inače, tematske staze 'Putevima kontrabanda' upoznaju posjetitelje s dijelom lokalne prošlosti i vode uzbudljivim rutama kroz Park prirode Učka. Kontraband ili krijumčarenje odvijalo se 30-ih godina prošlog stoljeća, kada je za vrijeme talijanske vlasti proglašena 'zona franca' ili bescarinska zona u Kvarnerskoj provinciji. Švercanje robe iz bescarinske zone bio je jedan od načina preživljavanja ondašnjeg stanovništva.

Povratak u Rijeku u poslijepodnevnim satima.

Povratak: u poslijepodnevnim satima
Cijena: 40 kn vozaču, 20 kn u muzeju
Prijave: na e-mail ili u tajništvu Društva do 02.11.2021.

Oprema: osnovna planinarska oprema (štapovi za hodanje radi zahtjevnijeg i strmog spusta)
Napomena: Prilikom prijave naznačiti jeste li vozač i koliko mjesta imate na raspolaganju.

Vodiči: Bojan Šenkinc (+385 91 1585 645), Mirela Šenkinc
Kontraband (Kožljak)