Izvor Vele Rike (Baška)

nedjelja 03.03.2024.

Trajanje: 4 - 5 sati hoda

Nakon okupljanja na parkiralištu Delta krećemo prema otoku Krku i Baški. Staza započinje kod restorana 'Mošuna' prije Drage Bašćanske. Plodnom Bašćanskom dolinom teče potok Vela Rika, jedini stalni vodotok na hrvatskim otocima. Staza koja vodi do izvora Vele Rike otkrit će vam svu snagu i ljepotu ovog potoka, a legenda kaže da kada prvi puta dođeš u Bašku, moraš 'mokru babu poljubiti'. Radi se običaju pijenja hladne vode na izvoru. Prolazimo uz lokalitet Portafortuna gdje se nalaze poznata penjališta, a najviša točka nalazi se na grebenu iznad penjališta. Izvorište potoka Vela Rika, smješteno ispod vrha Mali Hlam, puni se oborinskim vodama duž čitave doline. U jesensko i proljetno doba potok često nabuja.

Molimo članove koji imaju auto da to napišu u prijavi.

Povratak: u poslijepodnevnim satima
Cijena: 7 EUR (vozaču)
Prijave: na e-mail ili u tajništvu Društva do 27.02.2024.

Oprema: Osnova planinarska oprema (poželjni štapovi za hodanje i gamaše).
Napomena: Prvi dio staze je zahtjevan jer u 1,5 km savladava 400 m uspona po strmom i rasutom terenu. Potrebna vještina hodanja po siparu i dobra kondicija za strmi uspon! U drugom dijelu staze trebat će vam gamaše jer staza prolazi uz brojne potočiće koji stazu čine blatnjavom.

Vodiči: Mirela Šenkinc, Bojan Šenkinc
Izvor Vele Rike (Baška)